Aleksytymia - co to takiego?


Wydawało Ci się, że zajadanie emocji to taki banał, powiedzonko, slogan z prasy? Pewnie wmawiałaś sobie że to tylko „czekolada na poprawę nastroju”, bo brzmi to niegroźnie. Tymczasem zajadanie emocji to poważna choroba. Zajadanie emocji wynika w głównej mierze z tego, że nie umiemy zidentyfikować, zrozumieć, nazwać czy wyrazić - to właśnie jest aleksytymia.

Ta choroba to najprościej rzecz ujmując deficyt świadomości emocjonalnej. Osoby chore nie umieją i nie chcą nazywać negatywnych uczuć, których doświadczają. Zamiast tego, ulgę przynosi im potraktowanie sfery psychiki niczym fizjologii i poradzenie sobie z problemem w najprostszy sposób – poprzez jego zajadanie. Po przekąski nie sięgamy z głodu czy nawet łakomstwa, ale po to by osiągnąć chwilową ulgę.

Jesteś na moim profilu, ponieważ walczysz o nową sylwetkę. Pamiętaj jednak, że podstawą odchudzania jest nie tylko zmiana zasad odżywania, ale przede wszystkim zmiana mechanizmów, które rządzą naszym apetytem. I dlatego pracę należy zacząć od uświadomienia sobie skumulowanych w organizmie emocji i powoli je z siebie uwalniać.

Już wkrótce ruszam z programem coachingowym, opracowany z myślą o osobach, które wymagają wsparcia. Program ten będzie zawierał 12 kroków, które zrobisz w 3 miesiące. Jeśli uznasz, że to rozwiązanie dla Ciebie, z radością pomogę Ci w walce o nową CIEBIE.

Jestem tu, by Ci pomóc.


Wyróżnione posty
Ostatnio dodane